O karmie

Obecnie dostępnych jest bardzo wiele ciekawych książek, artykułów i wszelkiego rodzaju informacji o tym, jak przestawić swojego pupila na domowe jedzenie, proporcjach składników, o doborze właściwej wartości kalorycznej dla danej wagi/wieku psa/kota, ilości podawanej karmy, optymalnej diecie czy też o tym, czy karmić naszego pupila karmą gotową (komercyjną/weterynaryjną), czy też stosować dietę BARF, względnie jedzenie gotowane. Wybór jest więc bardzo duży i oczywiście należy do Was.

Osobiście, od wielu lat stosuję karmę tzw. domową-mix – czyli robioną wyłącznie w domu, gotowaną, mieszaną też z surowymi produktami. Mięso, które do niej dodaję, jest gotowane lub surowe, (ryba zawsze zrobiona na parze, zagotowana lub upieczona), a wypełniacz to ryż (oczywiście gotowany),płatki lub kasza jaglana, warzywa (surowe lub gotowane na parze i w wodzie, niekiedy podpiekane – tu wszystko zależy od rodzaju warzyw i jak lubią je jeść moje „dzieciaki”) lub nawet suszone. Jeżeli podaję owoce, staram się aby były surowe, choć czasami, w przypadku owoców sezonowych, sięgam też do własnych suszonych zapasów lub zastępuje je owocami mrożonymi. Do tak przygotowanej karmy dodaję tzw. suplementy – w postaci ziół, alg, drożdży, wapna, pestek dyni i słonecznika czy oleju.

Pomysł „suchej domowej karmy” narodził się podczas wakacji, które spędzamy ze swoim zwierzyńcem. Zamiast odpoczywać i poświęcać czas zabawom z psem – większość czasu spędzałam mieszając składniki w garach lub klucząc po sklepie w poszukiwaniu świeżych produktów, aby ugotować zwierzakom ich ulubione jedzenie . Pierwsze suszone domowe jedzenie zrobiłam gdy musiałam wyjechać na kilka dni. Mąż, który został z ”dzieciakami”, nie był pewien wszystkich „moich wyliczeń” i nie czuł się komfortowo „komponując” ich dzienną dietę. Mimo obaw „sucha karma” sprawdziła się w praktyce. Wystarczy otworzyć torebkę, wsypać wszystko do miski, zalać wrzątkiem, zamieszać, przykryć i zaczekać 45 min (kilka razy mieszając w międzyczasie). Podzielić porcje na 2 lub 3 części. Dodatkowo, do każdej porcji dodaję łyżkę oleju (np. kokosowy, lniany, krokoszowy, lub konopny).

W naszej ofercie znajdziecie Państwo dwa typy karmy:

- tzw. „kompletna” – składająca się z suszonych mięs/mięsa, ryżu/płatków, warzyw, owoców , zmielonych pestek dyni, pestek słonecznika, siemienia lnianego oraz suplementów (algi, wapno, zioła)

- tzw. „wypełniacz” – składający się z suszonego ryżu, warzyw, owoców, suplementów (mięso dodają już Państwo sami, według swojego uznania lub według proporcji rekomendowanej przez Państwa weterynarza)

Do każdego zamówienia podchodzimy indywidualnie. Upewniamy się, aby wartość kaloryczna oraz waga (ilość) karmy była zgodna z wagą psa. Przykładowe karmy w naszym sklepiku są dla psów zdrowych, wysterylizowanych, bez nadwagi.

Oczywiście jest możliwość zamówienia karmy uwzględniającej szczególne upodobania kulinarne psa, jego aktywność, niedobór wagi lub nadwagę , wiek. W tym celu bardzo prosimy Państwa o kontakt mailowy.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, bardzo prosimy jednak o konsultację ze swoim lekarzem weterynarii lub dietetykiem.

Należy pamiętać, że gdy zmieniamy dietę naszego psa, trzeba robić to powoli (!) – zbyt radykalna zmiana karmy może skutkować u psa biegunką i innymi problemami przewodu pokarmowego . Zmiana powinna więc przebiegać na następujących zasadach:

1. stopniowo przez tydzień

2. zaczynamy od dodania 25% nowej karmy do karmy, którą pies je na co dzień

3. każdego kolejnego dnia zwiększamy proporcje nowej karmy – 5-go dnia proporcje karmy nowej do dawnej powinny być już 50/50, a na siódmy dzień podajemy 100% nowej karmy.

Na co należy zwracać uwagę podczas przechodzenia na karmę domowej roboty?

Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na jakiekolwiek efekty uboczne u Państwa pupila. Jest to ważne z tego chociażby powodu, że wiele zwierząt może mieć alergie na niektóre składniki pokarmowe, z których na chwilę obecną nie zdajecie sobie Państwo sprawy. Typowe objawy obejmują: zmianę konsystencji stolca, wzrost lub spadek apetytu, osłabienia lub nadpobudliwość, niewielkie zmiany wagi. Jeżeli powyższe objawy będą się nasilać, należy natychmiast szukać porady swojego weterynarza.

Zalecane jest karmienie dorosłego psa 2x dziennie (ja podaje posiłki 3x dziennie – rano małe śniadanko, obiad i kolacja)

Ważne – zawsze podawać posiłki po spacerze.

Proponujemy, aby pierwszy zakup w naszym sklepie był zakupem na „próbę” – czyli zakupem najmniejszego opakowania w celu sprawdzenia czy taka dieta odpowiada naszemu zwierzęciu.

Próbki naszej karmy zostały przebadane w Laboratorium Igenic oraz były konsultowane z lekarzem weterynarii.

 

 

Powyższe uwagi są wyrazem moich spostrzeżeń, doświadczeń, przeczytanych oraz przekazanych mi informacji . Zdaję sobie sprawę że wiele osób może nie zgadzać z moimi poglądami, dlatego zastrzegam, że są to wyłącznie moje spostrzeżenia i doświadczenia z domową karmą dla zwierząt.

PsieKocie Łakocie nie składa żadnych oświadczeń lub gwarancji co do poprawności i kompletności całej publikowanej na stronie PsieKocie Łakocie zawartości. Zawartość publikowana na stronie nie stanowi substytutu profesjonalnej porady lekarza weterynarii ani też diagnozy lub terapii. Zawsze należy konsultować się z profesjonalnym lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierząt w zakresie jakichkolwiek pytań dotyczących stanu zdrowia zwierzęcia i jego diety.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl