Kategorie blog
Jak przejść na zdrowe żywienie psa/kota?
Jak przejść na zdrowe żywienie psa/kota?

O tym, dlaczego warto zmienić sposób odżywiania swojego pupila na zdrowszy nie muszę chyba nikogo przekonywać. Wystarczy wejść do pierwszego lepszego sklepu, skierować swoje kroki w stronę działu z karmą i poczytać etykietki. Skład –: mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego lub mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego…, co to znaczy …. wystarczy pobuszować trochę w internecie gdzie można znaleźć wiele ciekawych artykułów i informacji. Kiedy zrozumiemy, ile mięsa kryje mokra lub sucha karma, która z taką chęcią jest pałaszowana przez naszych mniejszych przyjaciół, zwykle łapiemy się za głowę. Ale ile osób czyta etykietki i nad nimi się zastanawia?

Nie oszukujmy się, zmiana nawyków żywieniowych naszego pupila nie jest zazwyczaj  bezstresowa, łatwa i miła. Długoletnie przyzwyczajenie naszego zwierzaka do śmieciowego jedzenia robi swoje i nie zmienimy tego z dnia na dzień. W dodatku, nagłe przestawienie na inną karmę często może spowodować problemy żołądkowe. Wspomnieć należy tutaj również o przyzwyczajeniu smakowym. Jeśli wiele lat zwierze jadło żywność wysoko przetworzoną, pełną sztucznych dodatków smakowych, prawdopodobnie w pierwszej chwili odmówi pełnowartościowego jedzenia (wyjątkiem są tutaj wielkie łasuchy  lub osobniki mało wybredne ;)
Zwykle to właśnie właścicielom kotów ciężej jest przestawić je na nową karmę.

Jak zatem prawidłowo wprowadzać nowy sposób żywienia? Metodą krok po kroku. Do karmy jedzonej od lat przez naszego psa czy kota, dodajemy najpierw po niewielkiej porcji zbilansowanej/nowej karmy. Z upływem czasu zwiększamy ilość dodawanego dobrego jedzenia, aż całkiem wyeliminujemy starą karmę. Jeśli pies czy kot przychodzi po nagrodę, również starajmy się go nagradzać czymś wartościowym. Ile trwać musi taka zmiana? Tutaj nie ma jednej odpowiedzi. Zalecane jest przez 7 do 10 dni, lecz niektórym zwierzakom zmiana karmy przychodzi łatwo i po kilku dniach mogą wcinać już nowy typ jedzenia. Inne niestety są bardziej oporne i przekonanie szczególnie kota do jedzenia mięsa może zając nawet kilka miesięcy. Ważne jest, aby nie zrażać się małymi niepowodzeniami w próbie zmiany diety, tylko konsekwentnie małymi kroczkami dążyć do celu, którym jakby nie było jest zdrowie naszego pupila.
Metoda ta również zapobiegnie ewentualnym problemom żołądkowym u zwierzaka, gdyż da czas żołądkowi na przystosowanie się do nowego typu jedzenia.

Jeśli nadal macie wątpliwości, co do wyboru sposobu karmienia, czy macie jakieś pytania o tej tematyce, zawsze możecie je zadać mailowo lub na Targu Śniadaniowym na Żoliborzu. Zawsze chętnie z Wami porozmawiam i podzielę się swoimi przemyśleniami, co do karmy, czy też pomogę w doborze czegoś pożywnego i smacznego dla Waszego zwierzaka.

Pamiętajmy - One tez chcą zdrowo i smaczne jeść!

Jeżeli macie trochę wolnego czasu to zachęcam do poczytania:

catinfo.org

truthaboutpetfood.com

https://www.facebook.com/Truth-About-Pet-Food-184024450508/

https://www.facebook.com/rodneyhabib/

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl