Kategorie blog
Ile wody powinien pić Twój zwierzak?
Ile wody powinien pić Twój zwierzak?

Pewnie nie raz zastanawiałeś się, czy mój pies czy kot pije wystarczającą ilość wody.

Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi, gdyż Ilość wypijanej wody przez zwierzę zależy od wielu czynników w tym sposobu żywienia, wieku czy aktywności ruchowej. Inną ilość wody wypije pies jedzący jedynie suchą karmę, inną pies w którego diecie znajduje się mokre jedzenie.

Przyjmuje się, że średnia dzienna ilość wody wypijanej przez psa to ok 30-60 ml wody na kg masy ciała zwierzaka.

U kotów w zależności od trybu życia 65-85 ml na kilogram masy ciała.

Należy podkreślić, że koty ogólnie piją niewiele i raczej niechętnie. Dobrym sposobem na zachęcenie kota do picia jest ustawienie w różnych częściach mieszkania różnej wielkości pojemników z wodą. Nagle może okazać się, że nasz kot całkiem sporo pije, ale niekoniecznie pasuje mu jako źródło wody plastikowa miska, za to uwielbia wodę z dużego dzbanka czy niewielkiego wiaderka.

Bardzo ważne jest, aby obserwować swojego zwierzaka pod kątem wypijanej ilości wody. Jeśli zobaczymy, że pies czy kot nagle zaczynają wyraźnie więcej/mniej pić, powinno nas to zaniepokoić. Ważne jest aby w takiej sytuacji udać się do weterynarza i zbadać zwierzęciu krew oraz mocz, gdyż w taki sposób może o sobie dawać znać wiele chorób, jak choćby coraz popularniejsza cukrzyca.Warto też obserwować ilość moczu oddawanego przez zwierzaki.

Oczywiście, obserwując ilość spożywanej przez psa czy kota wody, musimy brać pod uwagę temperaturę -sezon grzewczy czy wysoka temperatura otoczenia z pewnością wpłyną na gospodarkę wodną zwierzęcia.

Podobnie z aktywnością, jeśli nasz pies odbył długi spacer, podczas którego nasz dużo biegał, nie zdziwmy się, jeśli od razu wypije miskę wody. Podobnie jak u człowieka, lepiej przyswajana jest przez psa woda podawana małymi porcjami, niż duża ilość wody wypita naraz. Jeśli więc wybieramy się na długi, wyczerpujący spacer czy trening, warto wziąć ze sobą butelkę z wodą i miskę dla psa.

Jak sprawdzić czy nasz zwierzak nie jest odwodniony? U psa wystarczy dotknąć dziąseł. Śliskie dziąsła świadczą o dobrym nawodnieniu organizmu, lepkie o zbyt małej ilości wody. Zarówno u psa jak i kota zadziała taka próba: jeśli chwycimy skórę na karku zwierzaka i delikatnie uniesiemy ją do góry i puścimy, skóra szybko wróci na swoje miejsce - to nie ma powodów do obaw, jeśli utworzy górkę i powoli będzie wracać na miejsce, świadczy to o odwodnieniu.

Niezależnie od tego czy posiadamy psa czy kota, powinny one mieć stały dostęp do czystej i świeżej wody. Najlepiej wodę wymieniać 2 razy dziennie – rano i wieczorem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl